Son yıllarda tanımlanmış doğal doğum, vajinal yoldan herhangi bir ilaç müdahalesi yapılmaksızın olan doğum şeklidir.38-41. gebelik haftasından sonra ağrıların kendiliğinden başladığı rahim ağzı açıklığının kendiliğinden oluştuğu doğum şeklidir.

Doğal doğumda ağrılar 5-15 dakikada bir olup 60-90 saniye sürmektedir. Doğum ilk evresi dediğimiz ve açıklığın tam olmasına kadar devam eden süre ilk gebeliklerde genellikle 6-12 saat sürmektedir. İlk gebeliklerde 20 saate ikinci ve sonraki gebeliklerde 14 saate kadar sürebilir daha fazla süren durumlarda uzamış travay olarak nitelendirilir. Doğumun ilk evresini hızlandırmak için yürüyüş, ılık duş, nefes egzersizi ve inanmak. Doğum koçu sizi hem rahatlatabilir hem de doğuma hazırlar. Doğal doğum egzersizleri sizi rahatlatacaktır.Sırta ve omuzlara masaj yaparak, doğum sırasında nefes kullanma ve ıkınma anında size yardım edebilir.

Doğumun aktif fazı 6 cm açıklıktan 10 cm açıklığa kadar olan evredir.

Bu evrede epidural anestezi ile ağrısız doğum gerçekleşebilir ama doğal doğumu savunanlar epidural anestezinin doğumu hızlandırdığı ve yırtıklar ile ileride görülebilecek sarkmaları arttırabileceğinden karşılardır. Erken yapılan epidural anestezi veya tam blok ise doğum sürecini uzatabilir.

Doğal doğum ne kadar sürer :
Doğum anı 20 dakikadan 2-3 saate kadar sürebilir. Eğer ilk gebelikte 3 saat ikinci gebelikte 2 saatetn fazla sürerse acil sezaryen düşünülmelidir.

Epizyotomi açılması doğumu kolaylaştırabilir ama yırtık oluşumunu da arttırabilir. Son yıllarda tavsiye edilmemektedir. Bebek doktuntan ilk yarım saatte bebeğin eşi ayrılır.